W ten piątek uczestniczyłam w rewelacyjnie prowadzonym kursie pt. „Pielęgnacja neurorozwojowa i rozwój dziecka w 1 r.ż z uwzględnieniem zaburzeń napięcia mięśniowego”

Poruszaliśmy takie zagadnienia jak przebieg rozwoju dziecka w zależności od wielkości i rozkładu napięcia mięśniowego :
1. Rozwój przy wzmożonym napięciu mięśniowym
2. Rozwój przy obniżonym napięciu mięśniowym
3. Rozwój dziecka z asymetrią
4. Rozwój dziecka z nierównomiernym rozkładem napięcia mięśniowego, tzn. obniżonym centralnie i wzmożonym obwodowo

Dodatkowo krótka dyskusja o chustonoszeniu, integracji sensorycznej i dużo ćwiczeń z pielęgnacji maluszków już od pierwszych dni życia.

Agnieszka nie dość, że sprzedała nam dawkę ogromnej praktycznej wiedzy pomocnej przy pracy z dziećmi ale i przeprowadziła świetnie zorganizowane ćwiczenia praktyczne.

Takie warsztaty poleciłabym pediatrą ale także położnym i pielęgniarkom aby mogły udzielać instruktarzu pielęgnacji świeżo upieczonym rodzicom.

Zresztą wszystkie osoby pracujące z dziećmi powinny znać podstawy zagadnień poruszanych na kursie aby były w stanie jak najszybciej wychwycić ewentualne zaburzenia napięcia mięśniowego u swoich podopiecznych i w takiej sytuacji mogli zasugerować wizytę u specjalisty.

Ja jako instruktor masażu Shantala i mama dzieci z zaburzonym napięciem mięśniowym wiem że dla późniejszej sprawności dziecka kluczowe jest szybkie rozpoznanie problemu i rozpoczęcie rehabilitacji.

Naprawdę, u dzieci z grupy ryzyka nie warto odkładać na później chociażby konsultacji z fizjoterapeutą.

Chwalę się certyfikatem 😉

pielęgnacja