hennahna

Małgorzata – przyjaciółka, artystka, szamanka

Warszawska Praga, dzielnica na której dorastałam. Budynek z lat 60. XIX wieku.

To właśnie w tak klimatycznym miejscu swoją pracownię ma artystka, szamanka i bliska mej duszy Małgorzata.

Umówiłyśmy się w piątek popołudniu na malowanie dłoni henną czyli mehendi.

Zaznaczam! Prawdziwą, naturalną roślinną henną a nie chemiczną, często uczulającą podróbą w kolorze czarnym.

Nakładanie henny to to bardzo przyjemny rytuał, niewiele różniący się od wykonywania tatuażu. Dla mnie przynajmniej te dwie czynności są fantastycznym doznaniem. Tak, idealizuję wzory tatuaży i mehendi, tribale na kostce to nie dla mnie 😉 Dlatego też tak ważne było dla mnie aby to właśnie Małgosia nakładała mi hennę na dłonie.

Athawansa czyli oczyszczenie i błogosławieństwo.

Będąc w ciąży bardzo chciałam aby Małgorzata wykonała mi malunek henną na brzuchu. Rytuał upiększania ciążowego brzucha wykonuje się ok 2 miesiące przed datą porodu. W naszej sytuacji sami rozumiecie dlaczego nie było mi dane tego doświadczyć … A szkoda bo wierzy się że ma przynieść oczyszczenie, przychylność i błogosławieństwo bóstw a także zapobiegać depresji poporodowej. W co by nie wierzyć, malowidło uwiecznione na zdjęciach jest na pewno piękną pamiątką :)

Mehendi – naturalna pielęgnacja

Mehendi to hinduski oraz arabski zwyczaj dekorowania dłoni i stóp panny młodej wzorem ze sproszkowanych liści henny (lawsonia). Stanowi element hinduskiej ceremonii ślubnej, podobno czerwonawy kolor henny ma przynieść szczęście i radość w małżeństwie. Rytuał nie jest zarezerwowany jednak wyłącznie dla przyszłej żony, kobiety zdobią swoje ciała także przy okazji ważnych świąt.

Pasta z henny delikatnie chłodzi dłonie, posiada właściwości grzybobójcze i bakteriobójcze. Jest bogata w wapń, magnez, potas i liczne mikropierwiastki a w jej składzie znajdują się również błonnik, enzymy witaminy A, D, B oraz kwasy linolowy i oleinowy.

Na ciele wysycha ok pół godziny a końcowy efekt utrzymuje się kilka dni w zależności od skóry.

Efekt !

Zobaczcie efekty pracy Małgorzaty.

Polecam Wam bardzo tę niesamowitą kobietę, utalentowana artystkę ( zobaczcie koniecznie batiki które tworzy Małgorzata ! ). Obcowanie z Nią to mistyczne przeżycie dla duszy ale jak widzicie także i dla ciała. Wiele lat miałam kompleksy z powodu swoich dłoni, ONA odczarowała moje ciało …

 

hna2 hna3 hna4 hna5 hna6

Małgorzata przy pracy