013_DSC_0499

I po wizycie u foniatry.

Misia dziś badała słuch, pokazywała gardło a także nagrywała swój głosik na taśmę – a wszystko to w Poradni Foniatryczno-Audiologicznej –Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Mowy w Centrum Zdrowia Dziecka.

Po co ta wizyta ?

Nasza Marianka w grudniu tego roku będzie miała operację. W związku z tym, że Misia cierpi na bezdechy, w nocy śpi na monitorze oddechu, dokładnie takim samym jak dla niemowlaczków 😉 Kilka razy monitor się włączył …

Misia ma przerośnięte wszystkie trzy migdały oraz przełyk zwężony do 3 mm. I w związku z tym została zakwalifikowana do operacji.

Operacja będzie odbywać się w znieczuleniu ogólnym dlatego też dla anestezjologa ważne jest aby cukier u pacjenta był wyrównany, jest to obowiązkowe przy usypianiu i wybudzaniu. Natomiast dla otolaryngologa istotna rzeczą jest czy po operacji dziecku nie będzie uciekało powietrze drogą, którą nie powinno przez co zostanie zaburzona mowa.

I aby ocenić to ryzyko byliśmy dziś u foniatry.

I co ?

I nasza Misia niestety jest w grupie ryzyka. Musimy brać to pod uwagę wyrażając zgodę na operację. Marianna ma zbyt krótkie podniebienie oraz rozdwojony język ( wiem, dziwnie to brzmi – nie , nie chodzi że ma go jak u żmij 😉 ) Jest więc prawdopodobne, że po prawidłowo przeprowadzonej operacji nasze dziecko nie będzie mówić jak powinno.

Ale jak to ocenili ?

Misia miała najpierw klasyczne badanie słuchu. Podobne przechodzą dzieci przedwcześnie urodzone lub z zaburzeniami słuchu. Bada się czy dziecko dobrze słyszy za pomocą różnych maszyn i urządzeń. Następnie Mania została poddana badaniu polegającym na powtarzaniu szeptu który usłyszała mając jednocześnie zatkane jedno lub drugie ucho.

Kolejne badanie wyglądało tak, że pani obejrzała laryngologicznie gardło, migdałki i wszystko co tam w okolicach się znajduje. Oceniła także stan uszu ( nie żeby były dziś brudne, ale … :) )

Ostatnie badanie polegało na tym, że w dźwiękoszczelnym pomieszczeniu głos Mani został nagrany a taśmę – pani mówiła co ma powiedzieć dziecko, ja trzymałam taki trochę dziwnie wyglądający mikrofon a Misia powtarzała to co jej kazano. Były to proste rzeczy : długie A, I, O oraz szybko wypowiedziane y,e,a,o,u,i później kilka zdań o sobie.

I co dalej ?

Za dwa tygodnie mamy zgłosić się po nagranie, które teraz pojechało do opracowania. Po tym będziemy mieli jeszcze bardziej dokładny obraz jak to wszystko wygląda.

Teraz zostaje nam zdecydowanie czy pomimo ryzyka wyrażamy zgodę na operację Misi.

Co jeszcze dodam od siebie ?

Początkowo namawiano nas na operację w prywatnym ośrodku. Termin prywatnie byłby za miesiąc, na NFZ czeka się ok roku. Koszt to ok 3 tysiące zł + badania krwi itp. Zależało nam, żeby Misia nie męczyła się z bezdechami oraz żeby miała dobrą opiekę. Byliśmy już o krok od podjęcia decyzji, że robimy prywatnie. I co się okazało ? Po pierwsze w prywatnym ośrodku nie ma wcale więcej pielęgniarek niż w szpitalu państwowym. A jest to niesamowicie ważne, bo może się zdarzyć bardzo duży krwotok oraz wymioty! Po drugie lekarka z Poradni Otolaryngologicznej na NFZ przekonała nas argumentem, że w razie komplikacji (narkoza, krwotok) znajdujemy się w szpitalu dziecięcym gdzie mamy na miejscu, w dzień i w noc, specjalistów, którzy w razie czego , tfu tfu, przyjdą z pomocą. I po trzecie – w prywatnym ośrodku nikt nawet nie wspomniał o konsultacji z foniatra! Nie było takiego tematu. Jednym słowem, gdybyśmy się zgodzili i okazało by się że są problemu z mową, dowiedzielibyśmy się dopiero po fakcie dlaczego tak jest. Zostajemy więc przy szpitalu państwowym.

PS. Ja dokładnie taką samą operację miałam 30 lat temu (sic!) – byłam dokładnie w tym samym wieku co teraz Misia. Operowano mnie w tym samym szpitalu w którym będzie operowana Marianka. Jest jednak jedna różnica … Dziś z dzieckiem może być rodzić, przez cały czas. Może trzymać za rączkę i ukoić strach. Ja pamiętam ten straszny moment, kiedy w nocy obudziłam się po narkozie i nikogo przy mnie nie było :( Kurcze, mam te chwilę przed oczami do dziś. Cieszę się, że w polskich szpitalach dostrzeżono, jak ważna jest rola rodzica który czuwa przy łóżku chorego dziecka. Oby warunki do pobytu z dzieckiem na oddziałach były z roku na rok coraz lepsze :)

Comments are closed.